Karaciğere Zarar Veren Gıdalar ve İçecekler

Karaciğer hemen hemen en büyük organımızdır. Yaklaşık 1.3 kg ağırlığındadır ve göğüs kafesinin altında vücudun sağ tarafında bulunur. Aslında, bu organ, insanların hastalıkların önlenmesi konusunda çok fazla stres verdiği vücut parçaları listesinde çok yüksek değerde değildir. Aşağıda, karaciğerimize zarar veren gıdalar ve sıvılar yer almaktadır.

Şeker
Hepimiz biliyoruz ki, aşırı şeker tüketimi sağlık açısından kötüdür, ancak çoğu insan karaciğer için kötü olduğunu bilmez. Fruktoz, yağın oluşturulması için karaciğer tarafından kullanılan bir tür şekerdir. Rafine şeker fazlalığı yüksek fruktozlu mısır şurubu, karaciğer hastalıklarına yol açan yağ birikimine neden olur. Bazı çalışmalarda, şekerin neden olabileceği zarar miktarı, alkolün neden olabileceği zarardan daha az değildir.

Alkol
Hepimiz fazla alkol tüketiminin karaciğere zarar verebileceğini biliyoruz, ama tam olarak ne kadar bunun hangi miktarlarda olduğunu pek fazla bilmiyoruz. Genellikle çok fazla içerseniz ve bunu uzun bir süre yaparsanız, karaciğerinizde yavaş ama düzenli bir bozulma olması muhtemeldir. Bu, hiç alkol almamanız gerektiği anlamına gelmez fakat daha fazla kontrol sahibi olmanız gerektiği anlamına gelir. Her şeyde ılımlılık sağlığın anahtarıdır.

 

karacigere-zarar-veren

 

Şişmanlık
Fazla kilo alıyorsanız, yağ karaciğer hücrelerinizde birikebilir ve bu da alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına yol açabilir ve karaciğeri şişirebilir. Zamanla, sertleşmiş yara dokusu, siroz olarak adlandırılan bir duruma yol açan sağlıklı dokuların yerini alabilir. Aşırı kilolu veya obez, orta yaşlı veya diyabet hastası insanlar alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı riski altındadır. Egzersiz yapmak bazen siroza ilerlemeden önce hastalığı tersine çevirebilir, ki bu genellikle geri dönüşümsüzdür.

Çok Fazla A Vitamini
A vitamini vücudun gerektirdiği hayati bir bileşendir. Meyve veya sebze ile bol miktarda A vitamini almak iyidir. Ancak A vitamini bakımından zengin yapay takviyeler, karaciğerinize aşırı derecede zarar verebilir.

Uykusuzluk
Şaşırtıcı bir şekilde, uyku yoksunluğunun karaciğerinizin durumu üzerinde bazı ciddi etkileri olabilir. Bir çalışmada, uykusuzluğun karaciğere oksidatif strese neden olabileceği bulunmuştur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir