Kan Dolaşımını Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı

Sağlıklı kalmak için kan dolaşımının iyi olması esastır. Kan dolaşımınızın iyileştirilmesi kanınızın tüm hayati organlarınıza akmasına yardımcı olur, böylece onlara gerekli oksijen ve besin maddelerini tedarik eder. Zayıf kan dolaşımı ayrıca saç dökülmesi, baş dönmesi veya baş ağrısı neden olabilir.

Kan dolaşımını etkileyecek faktörler

Kan dolaşımını etkileyebilecek birkaç faktör vardır. Yaşlandıkça atardamarlar elastikiyetlerini kaybederler ve daralırlar. Kalp, vücuda kan dolaşımını zorlaştırdığı için kan basıncında artışa neden olur.

Kan dolaşımını etkileyebilecek diğer faktörler aşırı kilo, şeker hastalığı, sigara, yüksek kolestrol düzeyi ve fiziksel egzersiz yetersizliğidir. Bu faktörler çeşitli kardiyovasküler problemlere neden olur ve kalp hastalığı, inme ve yüksek tansiyon riskini artırabilir.

 

kan akışını hızlandırmak

 

Vücudunuzdaki kan akışı nasıl geliştirilir?

Kan akışınızı büyük ölçüde iyileştiren ve kan dolaşımını iyileştiren bazı ipuçları ve öneriler:

Egzersiz
Fiziksel egzersiz, dolaşımınızı artıracak ve genel olarak daha iyi hissedeceksiniz. Kalbinizi daha fazla pompalayan herhangi bir fiziksel aktivite sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Bu aynı zamanda kilonuzu kontrol etmenize, kolesterolünüzü düşürmenize ve stresinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olur.

Bol su için
Dehidrasyonun olumsuz etkilerinden biri de kan akışında bir azalmadır. Bol miktarda su içmek doğal olarak kan dolaşımını iyileştirmenin harika ve ucuz bir yoludur. Çoğu uzman, günde 8-12 bardak su içilmesini önerir.

Yeşil çay
Kan dolaşımını iyileştirmek ve kalp sağlığınızı artırmak için, düzenli olarak yeşil çay için. Yeşil çay, vasküler sisteminizi koruyan güçlü antioksidanlar içerir. Yeşil çayın terapötik özellikleri de kan dolaşımınızı arttırarak damarlarınızı genişletmeye yardımcı olur.

Tuz alımını sınırlayın
Vücuttaki kan akışına yardım etmek ve dolaşımı artırmak için yemeklerinizdeki tuz miktarını sınırlamanız gerekir. Çok fazla tuzun yüksek tansiyon ve kalp hastalığına bağlı olduğunu biliyoruz, ancak bazı çalışmalar tuzun kan akışını doğrudan etkilediğini de ortaya çıkarmıştır.

Sigarayı bırakın
Sigara, kalbinize zarar verir ve arterlerinizde dolaşımın zayıflamasına neden olan plak birikimine neden olur. Uzmanlar, sigara içmeseniz bile sigara içilen ortamlarda bulunmanızın bile kalbinize zararlı olabileceği ve vasküler sorunlara neden olabileceği konusunda uyarıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir