İşitme Kaybı Tipleri

İşitme kaybı, iletken işitme kaybı ve sensorinöral işitme kaybı olmak üzere iki ana türü olabilir. Üçüncü tip, işitme kaybının bu tür sağırlık belirtileri olan karışık bir türüdür.

Normal kulak anatomisi

Normal kulak, ses dalgalarına izin veren dar bir kanaldan oluşur. Buna dış kulak veya kulak kanalı denir. Bu dalgalar kulak kanalına girer ve kulak zarını vurur.

Kulak tamburu (timpanik membran), ses dalgaları vurduğunda titreşen bir zardır. Bu titreşimler orta kulak içindeki üç küçük kemiğe (ossiküller) geçirilir. Bunlara malleus, incus ve stapes kemikleri denir.

Kemiküller, titreşimleri çoğaltmak ve iç kulağa aktarmak için hareket eder. İç kulak koklea adı verilen kabuk şeklinde bir organ içerir. Kokleaya, iç duvarların tamamında küçük saç hücreleri bulunur. Bunlar titreşimlere yanıt olarak hareket eder ve işitsel sinir yoluyla beyne bir sinyal gönderir.

 

Karışık tip işitme kaybı

 

İşitme kaybı tipleri

İşitme kaybı türleri, iletken işitme kaybı, sensorinöral işitme kaybı ve karışık tiptir.

İletken işitme kaybı

Bunun içinde ses dalgaları dış kulaktan iç kulağa geçemez ve işitme kaybına neden olur. En yaygın nedenler şunlar olabilir:

  • Kulak mumuyla kulak kanalının tıkanması
  • Kulak tamburu perforasyonu
  • Kulak enfeksiyonuna bağlı sıvı birikimi

Sensorinöral işitme kaybı

Bu, işitme sinirinin ve beynin duyduğu seslerden gelen bilgileri diğer sinirlerin yaş veya yaralanma nedeniyle hasar gördüğü durumlarda ortaya çıkar.

Yaşlanmaya bağlı işitme kaybına presbiyaküs adı verilir. 30 ila 40 yaşından sonra, pek çok kişi işitmelerini küçük miktarlarda kaybetmeye başlar. Bu yaşla birlikte artar ve 80 kişi tarafından birçok kişi önemli derecede işitme özürlü olabilir.

Presbuakusis, kokleadaki hassas saç hücreleri giderek hasar görür veya ölür. Başlangıçtaki belirtiler arasında, kadın veya çocuk sesleri ve ünsüzleri duyma zorluğu gibi yüksek frekanslı seslerin yok olması, işitme ve anlamanın zor olmasını içerir.

Karışık tip işitme kaybı

İnsanlar her iki şekli de bir araya getirdiğinde, bu durum karışık işitme kaybı olarak adlandırılır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir