İş-yaşam dengesi nedir?

Yaşam olanakları açısından oldukça zengindir. Kariyer, aile ve ilişki hedeflerimize devam ederken, yaptığımız seçimler arasında zaman zaman gerginlik yaşamak normaldir.

İş-yaşam dengesi, günlük işlerinizi, işinizle kişisel çıkarlarınız ve taahhütleriniz arasındaki gerginliği en aza indirgemek ve iş hayatı ile kişisel yaşam arasında denge hissi yakalamak için ayarlamaktır.

Araştırma, ülkemizdeki 10 çalışanın yaklaşık 3’ünde iş hayatı dengesinden memnun olduklarını, ancak bunlardan 7’si bazen sık sık veya her zaman kendi iş dışı faaliyetlerine müdahale ettiğini hissettiğini gösteriyor. Bazıları mücadele ederken, birçoğu kişisel faaliyetlerini, genel iş-yaşam dengelerinden memnuniyet duymadan kaybetmeden daha fazla çalışmaya uyacak şekilde başarıyla ayarlayabilir.

Çalışma hayatınız dengede mi?
Zihin, beden ve ruh dahil, refahımızın tüm yönleri üzerinde zaman zaman kontrol etmek önemlidir. Uzmanların,  iş yaşam dengesinin beş ana direğini tespit ettiği detaylar;

⦁ İş ne sıklıkta işin dışındaki sorumluluklara veya faaliyetlere müdahale eder.
⦁ Ne kadar sıklıkla çalışma, aileyi veya arkadaşlarıyla zaman kısıtlar.
⦁ İş ne sıklıkta yerel topluluğunuzdaki bağlantıları veya arkadaşlıklar kurma veya bunları geliştirme kabiliyetinizi etkiliyor.
⦁ Genel iş-yaşam dengesi ile memnuniyet
⦁ Zaman için acele veya basılı hissi sıklığı

Şu anda iş-yaşam dengemizden memnun olsa bile, özellikle uzun vadede sağlığa ve mutluluğa katkıda bulunan çıkar ve taahhütlerimizin bir kısmından fedakarlık yapmak mümkündür.

 

Çalışma hayatınız dengede mi

 

İş-yaşam dengesi nasıl iyi korunabilirim?
Artık yapabildiğimiz, iş-hayat dengeniz ile olan memnuniyetinizi artırabilecek bazı ayarlamalarımız var. Harekete geçmek o kadar zor değil. Hüner, hayatınızı elden geçirmeye çalışmak yerine, her hafta küçük kademeli vardiya yapmaktır.

İş-yaşam dengesini iyileştirmek isterseniz seçebileceğiniz iki ana yaklaşım vardır. Ayrıca, her ikisinin birleşimini de seçebilirsiniz.

1. Zaman yönetimimi optimize etmek için pratik değişiklikler yapmak istiyorum

Bu, teknolojiyi akıllıca kullanmanın, etkili iletişimin, düzenli planlamanın yapılması, ihtiyaç duyduğunuzda kendinize kopmanız ve harekete geçmeden önce düşünmeniz dahildir.

2. Refahımı optimize etmek için bazı davranışlarımı ayarlamak istiyorum

Bu, taahhütlerinizi ve onları koyduğunuz öncelikleri yeniden değerlendirmek, zaman yönetiminizi yeniden değerlendirirken, beklentileri gerçekçi düşünceyle yönetmek ve kontrol edemediğiniz şeylerden ziyade değiştirebileceğiniz şeylere odaklanmayı içerebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir