İP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Genel İP adresiniz, bilgisayarınızı internette tanımlayan şeydir. ISS’niz tarafından atanır ve abone olduğunuz hizmet türüne bağlı olarak, genel İP’niz aynı kalabilir (statik İP ) veya periyodik olarak güncellenebilir (dinamik İP).

İP adresinizi neden değiştirmelisiniz?
İP veya İnternet Protokolünüz, adres bilgisayarınızın kimlik kartı gibi davranır, bir ağ üzerinde bulunmasına izin verir ve web’e erişmenizi sağlar. IP adresinizi İnternet’ten yasa dışı olarak indirirken veya tarama sırasında anonimliğinizi korumak için çaba harcamadan kaçınmak dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle değiştirmek isteyebilirsiniz.

İP adresiniz bir dizi numara olarak ifade edilir ve genellikle cihazınızla ilişkili en az iki tür vardır: yerel İP adresi ve harici (veya genel) İP adresidir.

Yerel IP adresiniz dahili bir ağ tarafından kullanılır ve birkaç makinenin belirli bir yönlendiriciye bağlanmasına izin verir. Harici İP adresiniz internet servis sağlayıcınız (ISP) tarafından yönlendiricinize atanmıştır. ISS’nize bağlı olarak, size statik bir İP adresi atanır, yani yönlendiriciye bağlı olan her bilgisayar belirlenen bir İP adresi veya dinamik bir İP adresi alır. Statik bir İP adresiniz varsa, onu yenileyemez veya değiştiremezsiniz; Dinamik bir adresiniz varsa, İSS’niz kendi takdirine bağlı olarak düzenli olarak güncellemeye karar verebilir.

İP Adresi Nasıl Değiştirilir?
Aynı DHCP ağında bulunan iki bilgisayar aynı İP’yi paylaştığında, İP adresi çakışmaları ortaya çıkar, ancak neyse ki, Windows’daki geçerli İP adreslerinizi yenilemek için basit bir yol vardır.

Başlat’a tıklayın ve Çalıştır komutunu seçin. Komut İstemi’ni başlatmak için cmd yazın ve [Enter] tuşuna basın.

İpconfig yazın ve mevcut İP adresinizi görmek için [Enter] tuşuna basın. Ardından ipconfig / release komutunu çalıştırın, ardından ipconfig / renew komutunu takip edin.

Windows daha sonra yönlendiriciye bağlı aygıtların her birine yeni bir rasgele İP atar (izin verilen İP adresi aralığında).

 

ip adresi değiştirme

 

Yerel İP Adresinizi Nasıl Değiştirirsiniz?
Denetim Masası> Ağ ve Paylaşım Merkezi> Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir> Ağ Bağlantıları’na gidin. Windows daha sonra bilinen bağlantıların bir listesini (Ethernet veya WiFi) görüntüler.

İstenen bağlantıya sağ tıklayın ve bağlamsal menüden Özellikler’i seçin. Bu bağlantıya gidin Aşağıdaki öğeler> Internet Protokolü Sürüm 4’ü (TCP / IPv4) kullanır ve ardından Özellikler’i tıklatın:

Aşağıdaki İP adresini kullan alanını işaretledikten sonra (varsayılan olarak İP’yi otomatik olarak al seçeneği yerine) istenen İP adresini (kabul edilebilir İP adresleri havuzunda), Alt Ağ Maskesini, Varsayılan Ağ Geçidini ve DNS Sunucusu adreslerini kaydedin:

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir