İnsülin İlaçları Nelerdir?

İnsülin, insülin eksikliği durumlarının (tip 1 diyabet) ve göreli insülin eksikliklerinin (tip 2 diyabet) tedavisinde enjeksiyon olarak kullanılır.

İnsülin farklı kuvvetler halinde mevcuttur; En yaygın olanı U-100’dür. Kullanılan tüm insülin bir laboratuarda üretilir.

Biyosentetik insülin nedir?

Normalde insülin beta hücrelerin hormonu insülin haline getirdiği pankreasta üretilir. Her yemekte beta hücreler, vücudun yiyeceklerden aldığı kan şekerini kullanmasına veya saklamasına yardımcı olması için insülini serbest bırakır. Tip 1 diyabetlilerde, pankreas artık insülin yapmaz. Oto-immün mekanizma nedeniyle, bazı kişiler beta hücrelerine bağışıklık reaksiyonu geliştirerek insülin üreten hücreleri öldürürler.

İnsülin bir hap olarak alınamaz çünkü sindirim sırasında yiyeceklerdeki protein gibi parçalanır. Kullanılacak derinin hemen altındaki yağa enjekte edilmelidir.

 

insülin nasıl verilir

 

İnsülin Türleri

Kullanılan çeşitli biyosentetik insülin çeşitleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Hızlı etkili insülin – Bunlara insülin lispro (Eli Lilly), insülin aspart (Novo Nordisk) veya insülin glulisine (sanofi-aventis) dahildir.
  • Düzenli veya Kısa etkili insülin (insan) veya Çözünür insülin – Bu işlem yaklaşık 30 dakika sürer ve enjeksiyondan 2-3 saat sonra doruğa gelir ve yaklaşık 3-6 saat boyunca etkindir.
  • Ara etkili insülin (insan) – Bu insülin 4 ila 12 saat sonra hareket etmesi ve tepe vermesi yaklaşık 2-4 saat sürer ve yaklaşık 12 ila 18 saat boyunca etkindir.
  • Uzun etkili insülin (ultralente) – bu tip insülin enjeksiyondan 6-10 saat sonra harekete geçer ve genellikle 20 ila 24 saat arasında etkindir.
  • Premiksüslü insülin – Bu, tek bir insülin flakonunda yukarıdaki kombinasyonlu insülindir. Genellikle, hızlı başlangıçlı hızlı etkili veya kısa etkili insülin ve ara etkili insülinin önceden karıştırılmış kombinasyonlarını içerirler.

 

İnsülin nasıl verilir?

İnsülin enjekte etmek için birçok farklı cihaz mevcuttur. Bunlar arasında şunlar bulunur:

  • Enjeksiyonlar – bunlar insülin kullanımının en yaygın yoludur. İnsülin şırıngaları, insülin şişeleri (10 ml) ile birlikte kullanılmalıdır.
  • İnsülin verme cihazları – cihazlar farklı şekil ve boyutlarda mevcuttur. Bir aygıta uyan insülin kartuşu (3 ml, 300 üniteli insülin içerebilir) olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir