Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun faydaları, bir çok hastalığın ve geçici rahatsızlığın önüne geçilmesi açısından son derece önemlidir. Özellikle ıhlamur çayının insan sağlığına olan yararları sizleri, inanılmaz derecede şaşırtacaktır. Aşağıda, ıhlamurun faydaları yer almaktadır.

Ihlamurun Faydaları

Soğuk algınlığı ve grip düşmanıdır
Ihlamurun terlemenize neden olduğu zaten belirtilmiştir. Ihlamurun bu özelliği, soğuk algınlığı ve tıkanıklığı ve diğer grip ve ateş semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Öksürükten kurtarır ve ayrıca boğazını rahatlatır. Ayrıca enfeksiyonlardan kurtulmaya ve büyük bir bağışıklık güçlendirici olarak çalışmanıza yardımcı olur.

Anksiyeteyi ortadan kaldırır
Ihlamur çiçeğinden elde edilen özlerin, anksiyete ve zihinsel stresten kurtulabildiği kanıtlanmıştır. Aslında, ıhlamurun neden kullanıldığının en yaygın nedenlerinden biri budur. Eğer stresli iseniz ya da çok fazla endişeleniyorsanız, günde bir bardak ıhlamur çayı sizi sakin ve rahat hissettirir.

İltihaplanmayı azaltır ve önler
Vücudunuzdaki her türlü iltihapları azaltmak için ıhlamur çayı kullanabilirsiniz. Gerilim baş ağrısı, gut veya artrit rahatsızlığı olanlar, bir bardak ıhlamur çayı içtikten sonra kendilerini daha iyi hissedeceklerdir. Aynı zamanda kan damarlarındaki ve solunum yollarındaki iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olur.

 

ıhlamurun-faydalari

 

Detoksifikasyon
Terleme, vücudunuzun yağlar, aşırı tuzlar ve su ile birlikte toksinlerden kurtulma yoludur. Ihlamur, terlemeyi ortaya çıkaran kumarik asit içerir, böylece sisteminizden toksinleri yok etmeye yardımcı olur.

Serbest radikalleri ortadan kaldırır
Sisteminizde serbest radikallerin varlığı kanser riskini artırır. Ihlamur, bildiğimiz antioksidanlar ile zenginleşir ve serbest radikalin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ihlamur kullanımı ayrıca, cildinizin güneşin zararlı ışınlarından korunmasını sağlar.

Hazımsızlık
Ihlamurdaki mide problemlerinin çoğuna veda edebilirsiniz. Kabızlık ve şişkinlikten yeme ve kramplara kadar, birkaç yudum ıhlamur çayı daha iyi hissetmenizi sağlar. Ihlamur bileşimi gastrointestinal sisteminizi sağlıklı tutar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir