Hodgkin Hastalığı Nedir?

Hodgkin Hastalığı (veya Hodgkin lenfoma), lenfatik sistemde oluşan nadir bir kanserdir. Lenfositler geliştikçe düzensiz çoğalmalarına neden olan malign bir özellik geliştirirken ortaya çıkar. Bu anormal lenfositler (lenfoma hücreleri olarak adlandırılır) lenfatik sistemde tümörler oluşturur ve metastaza ilerleyebilir.

Hodgkin hastalığı, vücudun lenfoid dokusunun yaygın olarak dağılımına bağlı olarak hemen hemen her yerde başlayabilir. Genellikle lenf damarları yoluyla lenf damarları boyunca yayılır, ancak kan dolaşımını istila edebilir ve karaciğer, akciğerler ve / veya kemik iliği gibi alanlara metastaz yapabilir. En yaygın görülen bölgeler göğüs, boyun, kasık veya koltuk altındadır.

Hodgkin Hastalığı Belirtileri
Hodgkin hastalığının belirtileri şunları içerir:

⦁ Boyun, kasık veya koltukaltlarında lenf nodlarının yaygın olarak şişmesi
⦁ Alkol tüketimi sonrası ağrılı lenf nodları
⦁ Kaşıntılı deri (Pruritis)
⦁ Sürekli yorgunluk
⦁ Göğüs ağrısı ve nefes darlığı
⦁ Açıklanamayan kilo kaybı ve iştah kaybı
⦁ Acımasız ateş
⦁ Gece terlemeleri

Hodgkin Hastalığı tedavisi

Teşhis
Hodgkin hastalığını teşhis etmenin kesin yolu şüphe edilen lenf nodu biyopsisi ile yapılır. Bu, anormal özellikler için doku örneğinin analizini içerir.

Söz konusu düğümün konumu ve erişilebilirliği gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır ve uygun biyopsi türüne ilişkin bir karar oluşturmak için gereklidir. Lenf düğümünün bir bölümünü elde etmek için zamanla ince iğne aspirasyonu kullanılabilir. Kemik iliğine kemik iliğinin yayılmasından şüphelenilmesi durumunda, kemik iliği biyopsisi gerekebilir.

Hodgkin Hastalığı Tedavisi
Bu kanser türü, vücuda hızla yayılma ve metastaz yapabilme kabiliyeti ile nispeten agresif olmakla birlikte, en kolay tedavi yoluyla tedavi edilebilen bir kanser türüdür.

Önerilen tedavi planı, hastanın genel sağlığına, yaşına ve kanserin yaygınlığına bağlı olacaktır. Planlarda kullanılan başlıca tedaviler, sadece veya radyoterapi uygulanan kemoterapidir.

Hodgkin lenfoma muzdarip olanların yaklaşık %85’i en az 5 yıl yaşıyor. Ne yazık ki, infertilite ve başka bir kanser türü geliştirme riski gibi tedaviyi takiben uzun vadeli sorunlar olması riski vardır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir