HİV ile Yaşamak

1980 ve 1990’larda HİV yönetimi hakkında bilgi sınırlıydı ve virüs bulaşan insanlar birkaç yıldan fazla yaşıyorlarsa “uzun vadeli” hayatta kalanlar olarak kabul edildi. Bununla birlikte, o zamandan beri önemli ilerlemeler kaydedildi ve HİV, artık insanların uzun vadede yaşayabilecekleri ve yönetebilecekleri ölümcül bir hastalık değil, kronik bir hastalık olarak düşünülüyor.

Tanı ile Başetme
HİV ile teşhis konulması çok üzücü olabilir, ancak insanların bu rahatsızlığı gidermek ve uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için çeşitli yaklaşımları vardır. HİV bulaşmış kişilerin şok, endişe, korku ve depresyon hissetmeleri normaldir.

Bir danışmanla konuşmak, bu duyguları işleme konusunda yakın bir arkadaşınız veya ailenizin üyeleriyle konuşmak size yardımcı olabilir.
Ayrıca, insanların HİV durumlarını partnerlerine nasıl açıklayabileceği konusunda tavsiyeler veren birçok kaynak mevcuttur.

 

hiv virüsü

 

Sağlıklı kalmak
Günümüzde HİV tanısı alan ve tedaviye devam etmeyi düşünen herkesin, CD4 + sayılarına bakılmaksızın mümkün olan en kısa sürede başlamasının gerektiğini söylemektedir. Antiretroviral tedavi (ART) son derece etkilidir ve zamanında tanı ve tedavi ile insanlar, sağlıklı ve mutlu bir şekilde ömürlerine devam ederler.

CD4 + sayısı 350’nin altına düşene kadar HİV tedavisini erteleyen kişilerin (daha önce hastalara tedaviye başlanması önerildiğinde) AIDS semptomları gelişme olasılığının önemli derecede yüksek olduğu açıklanmıştır.

CD4 + sayısı 500’ün üzerindeyken tedaviye başlanılması hastalığın ilerlemesini yavaşlatır, bağışıklık sistemini korur ve ölüm veya ciddi hastalık riskini %50 oranında azaltır. Ayrıca, HİV’i başka birine bulaştırma olasılığını büyük ölçüde azaltır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir