Hipertansiyon Belirtileri ve Etkileri Nelerdir?

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, sessiz katil olarak bilinir; çünkü vakaların çoğunda, hastalığın ilk evrelerinde çok az veya hiç belirtisi yoktur. Organ hasarı veya basınç yaklaşık 180/110 mm Hg’nin üstünde bir seviyeye ulaştığında belirtiler görülebilir.

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon belirtilerinin bazıları şunları içerir:

⦁ Baş ağrısı – Yüksek tansiyonlu bazı insanlar baş ağrısı yaşayabilir, ancak baş ağrısı genellikle basınç artmadığı sürece görülmez.
⦁ Boynun arkasında ağrı
⦁ Aşırı derecede sıcaklık hissi
⦁ Mide bulantısı ve bazen kusma
⦁ Baş dönmesi
⦁ Uyuşukluk
⦁ Şiddetli hipertansiyon ani ve ciddi burun tıkanıklığına neden olabilir
⦁ Düzensiz kalp atışı
⦁ Nefes darlığı ve solunum yolları sorunları
⦁ Uzun süreli yüksek tansiyon göz hasarına ve bulanıklığa veya çift görüşe neden olabilir.

 

Hipertansiyon belirtileri

Yüksek tansiyonun etkileri
Arteryel duvarlara karşı uzun süreli yüksek basınç sonunda hasar verir ve onları zorlar. Bu, birçok komplikasyona yol açabilir; en çok bilinen komplikasyon, arterleri kaplayan duvarlarda yağ birikintileri veya plakların birikimini tanımlayan aterosklerozdur. Duvarlar birikintilerle kalınlaştıkça kan akışını kısıtlayan dar bir lümenle kireçleşir ve kırılgan olurlar.

Ateroskleroz inme ve kalp krizi gibi diğer hastalık durumlarından sorumludur. Plak sahasında bir kan pıhtısı oluşması atardamarı tamamen bloke edebilir ve kalp krizinin ortak bir nedeni olan iskemiye veya kalpteki kan dolaşımının eksikliğine neden olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir