Hepatit C Testleri

Hepatit C, vücudun karaciğerinin iltihaplandığı bir durumdur. Karaciğere zarar verebilecek birçok zararlı madde vardır. Karaciğer hücrelerine ölüm veya hastalık neden olabilir, bu da vücut tarafından tepki verir.

Vücudun iltihaplı yanıtı hepatit C virüsünü öldürmeye yardımcı olur. Son derece güçlü bir reaksiyon veya yüksek seviyedeki iltihap tepkisi karaciğere büyük zarar verebilir ve ölümcül sonuçlara neden olabilir. Öte yandan, çok zayıf bir reaksiyon virüsü ortadan kaldırmaz ve kronik bir enfeksiyon ve önemli hasar meydana gelebilir.

Hepatit C Testleri

Klinisyenler, hastaları hepatit C enfeksiyonu açısından taramak ve teşhis etmek için antikor testleri kullanacaktır. Taranması gereken insanlar arasında asemptomatik olan ancak risk faktörlerine sahip olan kişilerin yanı sıra karaciğer hastalığı veya hepatit ile ilişkili semptomları olanlar veya virüse maruz kalanlar da sayılabilir.

Risk faktörleri şunları içerir:
⦁ Kötü temizlenmiş, kullanılmış şırınga ve iğnelerin kullanımı
⦁ Hepatit C ile enfekte olanlardan kan alınması

Hepatit C antikor testi, bazı insanlarda enfeksiyon halihazırda sistemlerinden silinmiş olsa da, pozitif olarak okunabilir. Buna ek olarak, “zayıf pozitif” test sonuçları aslında yanlış pozitif sonuçlar olabilir. Bu nedenlerden dolayı uzmanlar, herhangi bir pozitif antikor testinin ardından bir hepatit C RNA testi yapılmasını önermektedir.

 

Hepatit C Testleri

 

Hepatit C RNA Testi
Numunede hepatit C genetik materyal varsa, RNA testi pozitif olacaktır. Pozitif bir RNA testi sonucu, virüsün hala sistemde olduğunu ve hastanın tedaviye ihtiyacı olabileceğini gösterir. Tedavi rejimi, vücuda bulaşan kesin virüs suşunu ortaya çıkaracak olan hepatit C genotip testinin sonuçlarına yönlendirilir. Test, geçmişteki maruz kalmanın yanı sıra mevcut enfeksiyonu taramak için de yararlıdır. Teşhis, virüse karşı antikorların varlığını belirler ve bu da hepatit C’ye maruz kalmayı açığa çıkarır.

Niceliksel ve Kalitatif Testler
Hepatit C RNA testi, kan örneğindeki viral RNA parçacıklarının sayısını belirleyen niceliksel olabilir. Virüsü teyit edecek ve aktif bir enfeksiyon tespit edecektir. Bu tip viral yük testi, tedavi rejiminin başarı derecesini belirlemeye de yardımcı olur. Tedavi başarılı olursa, tedaviden hemen sonra, muhtemelen bir ay içinde, viral yükte en az %99 oranında bir azalma meydana gelir ve genellikle saptanamayan bir viral yük ile sonuçlanır.

Viral genotipleme mevcut hepatit C genotipini belirleyebilir. İnsanlarda enfeksiyona neden olan beş tip hepatit C ve 50’den fazla alt tip vardır. En yaygın olanı, hepatit C vakalarının dörtte üçüne neden olan genotip 1’dir. Enfeksiyonun farklı genotipleri farklı ilaçlarla tedavi gerektirir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir