Hepatit A Nedenleri ve Tedavisi

Hepatit A Nedir?

Hepatit A, karaciğerin viral bir enfeksiyonudur. Kötü hijyen, yetersiz sanitasyon ve kirlenmiş suyun bir problem olduğu alanlarda bulaşmaktadır.

Hepatit A’nın başlangıç semptomlarından bazıları şunları içerir:

• Hafif ateş, genellikle 39.5ºC’den yüksek olmayan
• İshal
• Mide bulantısı ve kusma
• Eklem ve kas ağrısı

Bu başlangıç belirtileri başladıktan yaklaşık on gün sonra düzelmeye başlayabilirler ve doğrudan karaciğer ile ilgili belirtiler gelişmeye başlarlar. Bunlar sarılık, kaşıntılı cilt, koyu renkli idrar, soluk dışkı ve karaciğerdeki ağrıları içerir. Çoğu durumda, belirtiler iki ila altı ay içinde düzelir ve insanlar genellikle iyileşirler.

Hepatit A Nedenleri

Hepatit A genellikle fekal-oral yolla yayılır. Bu nedenle, bir kişi, banyo kullandıktan sonra ellerini yıkamayan enfekte bir kişi tarafından hazırlanan yiyecekleri yerse, bu durumda bulaşıcı hastalık bildirilebilir. Zayıf sağlık ve hijyen, genellikle hepatit A salgınlarından sorumludur. Daha seyrek olarak, hepatit A, uyuşturucu kullanıcıları enfeksiyonlu iğneleri paylaştıklarında ve cinsel ilişki yoluyla, özellikle de anal seksle bulaşırlar. Yaygınlaşma riski, insanlar yatılı okullarda veya ordu barakalarında olduğu gibi birbirlerine yakın olduklarında da artar.

 

hepatit a nedir

 

Hepatit A Tedavisi

Hepatit A için spesifik bir tedavi yoktur ve tedavi, hastayı enfeksiyon düzelene kadar mümkün olduğunca rahat yapmaya yöneliktir. Bunu başarmak için alınabilecek bazı tedbirler aşağıda açıklanmıştır:

• Ağrı kesiciler kullanımı
• Yatak istirahati
• Mide bulantısı ve kusmayı önleyici ilaçlar
• Karaciğerin rahatabilmesi için alkolden ve bazı ilaçlardan kaçınmak

Önleme

Hepatit A’nın yayılmasını önlemek için alınabilecek önlemler arasında, tuvalet kullanıldıktan sonra el yıkama, diş fırçaları, çatal-bıçak takımı ya da havluları paylaşmamak yer alır. Ayrıca virüse maruz bırakıldıktan iki hafta sonra bir aşılama ve antikor verilmesi halinde enfeksiyon önlenebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir