Haritalarda Belirli Bir Alanda Nasıl Arama Yapılır?

Google Haritalar’da bir konuma baktığınızda, bildiğiniz gibi bu konuyla ilgili daha fazla bilgi girebilirsiniz. Eğer sadece bir kuruluşun adını biliyorsanız, bu genellikle yeterli olacaktır. İçinde bulunduğu cadde veya mahalle gibi ek bilgiler, adın yanında eklenebilir. Uygulamada biraz daha belirsiz bir arama özelliği, Google Haritalar’da belirli bir alanı aramanıza olanak tanır.

Yerel bir işletme veya kuruluş bulmaya çalışıyorsanız, ancak aynı adresten biri başka bir yerde var ise ve çok daha popülerse, bu özellik oldukça işinize yarayacaktır. Google Haritalar’daki alana özel arama, belirli bir alanı seçmenize ve Google Haritalar’ın bulmaya çalıştığınız yer için onu taramasını sağlar. Seçtiğinizin dışındaki tüm alanlar göz ardı edilir.

Google Haritalar’da Belirli Bir Alanı Ara
Google Haritalar’ı açın ve bir restoran, park veya otobüs durağı arayın. Uygulama bir yeri yüklediğinde, arama çubuğunun altında Bu alanı ara ’düğmesini görürsünüz. Henüz bu alana tıklama yapmayalım.

Öncelikle, aslında alanın sınırlarını tanımlamak için aramak ve yakınlaştırmak istediğiniz alana kaydırın. Ekranınızda ortalanmış olarak taramak istediğiniz alana sahip olduğunuzda ‘Bu alanı ara’ düğmesine basın. Google Haritalar, baktığınız yer için yalnızca o alanı arar.

 

google haritalar

 

Sokak Adresine Karşı Alan Arama
Bu arama özelliği, bir sokak adresi anlamına gelmez. Aynı adı taşıyan bir yol veya mahalleyi başka bir yerde bulduğunuz bir cadde adresiniz varsa, bu daraltmanın kolay bir yoludur. Olabildiğince ayrıntılı bir sonuç vererek mümkün olduğunca benzer bir sonuç elde edebilirsiniz.

Google Haritalar, en azından tüm şehri aramaya devam edecektir. Yalnızca sokak adresi başarısız olduktan sonra veya adres hakkında emin değilseniz, Google Haritalar’daki alan araması sizin için yararlı olur.

Alana özel arama web için Google Haritalar’da mevcut değildir. Bunu yalnızca iOS veya Android için Google Haritalar uygulamaları aracılığıyla kullanabilirsiniz.

Google Haritalar’da bir yer için arama yaparsanız ve Bu alanı ara seçeneği görünmüyorsa, biraz daha yakınlaştırın veya biraz etrafta dolaşın, böylece uygulama belirli bir alanda bir yer bulmaya çalıştığınızı anlar. Bu alanı ara seçeneği bundan sonra görünecektir. Bunu yaptıktan sonra, arama düğmesine dokunmadan önce alanı odakta değiştirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir