Hamileler İçin Uzun Yolculuklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik, baştan sona her aşamasında yoğun dikkat ve kişisel bakım gerektiren zorlu bir süreçtir. Bu süre zarfında ağır aktivitelerden uzak durmak gerekir. Gebelikte en önemli olan ilk 3 ay bütün bu tarz eylemlerden uzak durulmalı ve kişisel konfor en üst düzeye çıkarılmalıdır. Bu 3 aylık sürede bulantılar, kusmalar, aşırı aşermeler gibi problemler sık sık kendini göstereceğinden uzun ve yorucu yolculuklardan özellikle uzak durulmalıdır. Yolculuk planlamaları özellikle hamileliğin ikinci üç aylık sürecine göre ayarlanmalıdır. Birçok kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktor da bu durumu özellikle belirtmektedir.

Hamilelik sürecinde uzun süren yolculuklarda dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Hamileler için en önemli olan kriterlerden birisi olan rahat hareket edebilme yetisini gösteremeyen otobüs yolculuklarından mümkün mertebe uzak durulmalıdır.

Çünkü, koltuk aralarının darlığı, aracın hareket halindeyken sallanması, tuvalet imkanlarının yetersizliği , diğer yolcuların ( özellikle ön koltukta oturan kişinin koltuğunu ayarlaması) rahatlığı gibi birçok faktör otobüs yolculuğunun zorlukları arasındadır. Bulantı, kusma gibi durumlar için muavin bilgilendirilmeli ve hazırlıklı olunmalıdır. Aynı şekilde otobüs yolculuğu başlamadan muavinle konuşup yol boyunca oluşabilecek su ve diğer ihtiyaçlar için yardım istenmelidir.

Otobüs yolculukları yerine insanlara daha çok hareket imkanı sunan trenler tercih edilebilir. Özellikle son yıllarda sayısı sıkça artan hızlı trenler hem süre hem de rahatlık açısından hamileler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Hamilelikte uçak yolculuğu düşünenler içinse dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Hamilelerin uçak yolcuğu yapmadan önce mutlaka doktorları ile görüşmeleri gerekmektedir.

Yapılan yolculukların süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalı ve maksimum 6 saat ile sınırlandırılmalıdır. Keza hamileler için uzun süre hareketsiz ve sabit kalmak oldukça tehlikeli ve zararlıdır.

Hamilelik süreci boyunca kanın pıhtılaşma eğiliminin yüksek olması bacakların uzun süre hareketsiz kalmasından dolayı, damarlarda kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Pıhtılaşan kan akciğere geçerek “ Akciğer Embosili”ne neden olabilir. Ve bu durum oldukça tehlikeli olup anlık müdahale gerektirir.

Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka ;

  • Rahat ayakkabılar , ayağı veya bacağı çok sıkmayacak çoraplar , nefes almayı engellemeyecek ve rahat giysiler tercih edilmeli
  • Tuvalet ihtiyacı yolculuktan önce giderilmelidir
  • Yolun verdiği rahatsızlıklara karşı herhangi bir ilaç alınacaksa mutlaka doktora danışılmalı
  • Doktorun önerdiği doğrultuda meyve , atıştırmalık gıdalar , içecekler alınmalı.
  • Emniyet kemeri her durumda takılmalı ve çok sıkmamasına özen gösterilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir