Halüsinasyon Türleri Nelerdir?

Halüsinasyonun çeşitli şekilleri vardır, bazıları duyulabilen sesleri ve bazıları da var olmayan kokuları veya zevkleri içerir. Halüsinasyonlar, şizofreninin ortak bir belirtisidir; ancak bunlar ayrıca uyuşturucu kullanımı veya aşırı alkol alımı, ateş, depresyon veya demansa neden olabilir.

Var olan halüsinasyonlardan bazıları aşağıda tanımlanmıştır:

Görsel varsanılar

Burada bir kişi, var olmayan bir şeyi görür veya var olan bir şeyi görür ancak yanlış görür. Demans, migren ve uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı gibi görsel halüsinoziyonlara çeşitli koşullar neden olabilir.

İşitsel halüsinasyonlar

Şizofreniklerde halüsinasyonun en yaygın biçimi olan bu durum, varolmayan seslerin algılanması anlamına gelmektedir. Şizofrenide, hastalar sıklıkla kendileriyle konuşan sesleri duyar; halüsinasyonlar da örneğin ıslık veya tıslama şeklinde olabilir. Sesler aynı zamanda kişinin eylemleri hakkında yorum yapan bir yorum oluşturabilir. Aynı zamanda, komut halüsinasyonları da ortaya çıkabilir.

İşitsel varsanılar, bipolar bozukluk ve bunamanın da iyi bilinen bir özelliği olup zihinsel sağlık koşullarının olmaması durumunda ortaya çıkabilir. Bazı insanlar seslerle yaşamayı öğrenebilirlerse de işitsel varsanılar oldukça üzücü olabilir, özellikle duydukları kelimeler negatif olmaktan ziyade nötr veya tamamlayıcıysa, büyük sorunlar ortaya çıkabilir. İşitsel halüsinasyon, kişinin sevilen birinin sesini duyabileceğine inandıklarına yol açabilecek bir yasın sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

 

İşitsel halüsinasyonları

 

Kokuya bağlı halüsinasyonlar

Bu halüsinasyonlar, mevcut olmayan kokulu kokuları içerir. Kusma, idrar, dışkı, duman veya çürümüş et gibi kokular genellikle tatsızdır. Bu duruma fantosmi denir ve koku sisteminde nörolojik hasarın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Hasar bir virüs, travma, beyin tümörü veya toksik maddeler veya ilaçlara maruz kalma sonucu olabilir.

Dokunma halüsinasyonu

Dokunma halüsinasyonunda bir kişi, dokunulduğunu hissettiğinde geçerlidir. En sık görülen şikayetlerden biri de cilt üzerinde gezinen böcek duyusudur. Dokunma halüsinasyonu, kokain veya amfetamin gibi madde kötüye kullanımı ile de ilişkilidir.

Gülünasyon halüsonasyonu

Bunlar gülünasyon olarak adlandırılır ve bu da bir kişinin mevcut olmayan bir şeyin tadına bakmasına neden olur.

Genel somatik halüsonasyon

Genel somatik halüsonasyon bir kişinin, vücudunun, sakatlanma veya sökülme yoluyla ciddi şekilde incindiğini hissetmesi anlamına gelir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir