Halüsinasyon Tedavileri

Halüsinasyonlar son derece rahatsız edici olabilir, ancak genellikle bir dertliğin tedavi alabileceği tanımlanabilir bir nedenden kaynaklanmaktadır.

Halüsinasyonu önlemek veya azaltmak için belirli önlemler alınabilir, ancak zihinsel hastalıktan kaynaklanan halüsinasyonlar durumunda bir psikolog veya psikiyatr danışmaya ihtiyaç duyulabilir. Halüsinasyonlar ciddi sıkıntıya neden oluyorsa, antipsikotik ilaçlar reçete edilebilir.

 

halüsinasyon

 

Halüsinasyon Tedavileri

Halüsinasyon tedavisinde kullanılan bazı yaklaşımlar aşağıda açıklanmıştır:

  • Halüsinasyon sıklığını veya şiddetini azaltmak için alınabilecek genel tedbirler stres yönetimi, sağlıklı yaşam, düzenli egzersiz ve iyi uyku içerir.
  • Kokain, LSD, amfetaminler veya ecstasy gibi yasadışı uyuşturucuların kullanılması halüsinasyonlara neden olabilir. Aşırı alkol tüketimi başka bir neden. Bu halüsinasyonlar, maddeler aniden durdurulduğunda uyuşturucudan veya alkolden çekilme dönemlerinde olabilir. Uyuşturucu veya alkolden dolayı halüsinasyon yaşayan insanlar halüsinasyonlar oluşmasını önlemek için ilaç verilebilir. Rehabilitasyon programları, hastanın bağımlılığından kurtulmasına yardımcı olmak için de mevcuttur.
  • Halüsinasyonu yönetmede kullanılan psikososyal stratejiler, hastanın ve ailenin halüsinasyonlar ile başa çıkmasına ve ilaç uyumluluğunun öneminin anlaşılmasına yardımcı olmak için eğitim ve danışmanlık içerir.
  • Halüsinasyon tedavisinde kullanılan antipsikotik ilaçlara örnek olarak haloperidol, olanzapin ve risperidon verilebilir.
  • Halüsinasyonlar, Parkinson hastalığının tedavisinde bir yan etki olarak ortaya çıkabilir. Bu gerçekleşirse, hastanın ilacı ayarlanmasını gerektirebilir. Genellikle, amantadin ve antikolinerjikler önce durdurulur. Bundan sonra, dopamin agonistleri geri çekilebilir. Klozapin ve ketiapin, Parkinson hastalığında halüsinasyon tedavisinde yardımcı olabilecek nöroleptik ilaçlara örnektir.
  • Halüsinasyonun sonucu olarak hafıza bozulması, uyku bozukluğu, depresyon, anksiyete ve buna bağlı panik atak gibi diğer sorunların tedaviyle birlikte yönetilmesi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir