Google Chrome İndirme Hızı Sınırlama

Tarayıcılar, dosyaları indirip zararlı içerikler için tarayabilen temel bir indirme yöneticisine sahiptir. Firefox, indirilemeyen bir indirme işlemine devam etmenizi sağlar, ancak Chrome bunu yapmaz. Dosyaları indirmek için Chrome kullanıyorsanız, ancak tüm bant genişliğinizi çalmasını istemiyorsanız, Chrome tarayıcınızdaki indirme hızını sınırlamak için web geliştirici araçlarında küçük bir hile kullanabilirsiniz.

Limit İndirme Hızı
Bu yöntemin hiçbir yan etkisi yoktur ve hiçbir şey kalıcı değildir. Ancak, işinizin kesintiye uğramasını önlemek için, indirme hızını sınırlamak istediğinizde ayrı bir Chrome profili oluşturmak ve dosyaları indirmek iyi bir fikirdir.

Chrome’da yeni bir sekme açın ve ”F12” tuşuna dokunun. Bu web geliştirme araçlarını açacak. Ağ sekmesini seçin.

İkinci seçenek satırında, “Çevrimiçi” nin yanındaki küçük açılır menüyü tıklayın. Açılırken, hızlı 3G ve yavaş 3G adından iki ön ayarlı hız bulunur. Bunlar test amaçlıdır, bu yüzden muhtemelen sizin için hile yapmazlar. Özel bir ağ kısıtlama profili oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için, aynı menüdeki ”ekle” seçeneğini tıklayın.

Burada yeni bir panel açılacak ve bu panel boş olacaktır. Paneldeki ”özel profil ekle” düğmesine tıklayın.

Özel profilinize bir ad verin ve mevcut Chrome sekmesinin sahip olmasını istediğiniz maksimum indirme ve yükleme hızını girin. Yükleme ve Gecikme alanlarını boş bırakabilir ve sadece bir indirme hızını kb / s olarak girebilirsiniz. Sonrasında ”ekle”yi tıklayın.

Paneli kapatın ve Ağ sekmesine dönün. Tekrar, Çevrimiçi’in yanındaki açılır menüyü tıklayın ve menüden oluşturduğunuz yeni ağ daraltma profilini seçin. Ardından, indirmeye başlayın ve hız, oluşturduğunuz profile göre sınırlandırılacaktır.

 

 

Network Throttling Profilini Devre Dışı Bırak
İşiniz bittiğinde, ağ daraltma profilini iki yoldan biriyle devre dışı bırakabilirsiniz; sadece sekmeyi kapatın. Diğer sekmeler aynı ağ profilini devralmayacaktır. Alternatif olarak, sekmeyi kapatmak istemiyorsanız, mevcut ağ profilinin yanındaki açılır menüyü tıklayın ve indirme hızını normale döndürmek için menüden ‘Çevrimiçi’ seçeneğini seçin.

Ağ daraltma profili, sekme esasına göre çalışır ve tüm sekmeler veya tüm Chrome pencereleri için geçerli değildir. İdeal olarak, indirme hızını bir sekmede sınırlayabilmeniz ve farklı bir sekmede veya pencerede normal şekilde çalışmaya devam edebilmeniz gerekir. Ancak sekmeyi yanlışlıkla kapatabilir veya sınırlı indirme hızına bağlı olarak yavaşça ilerleyebilecek şekilde göz atmayı deneyebilirsiniz. Bu nedenle, bunu ayrı bir Chrome profilinde bu işlemi yapmak daha sağlıklı olacaktır..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir