Gastroenterit Nedir?

Gastroenterit, midenin ve bağırsağın enfeksiyonuna işaret eder. Gastroenteritin en sık görülen belirtileri, kusma ve 24 saatte bir üç ya da dört kez ortaya çıkan sık görülen ishal ataklarıdır.

Gastroenterit Belirtileri

Gastroenterit belirtileri genellikle enfeksiyonun 24-48 saatinde başlar ve aşağıdakileri içerebilir:

⦁ Kusma
⦁ Bulantı veya hasta hissetmek
⦁ Ağızda metalik tat
⦁ Her 24 saatte üç veya daha fazla ishal vakası
⦁ Ateş
⦁ Titreme
⦁ Kas ve vücut ağrısı
⦁ Karın krampları
⦁ Baş ağrısı

Nedenler
Gastroenterit virüsler, bakteriler veya parazitlerden kaynaklanabilir. İngiltere’de erişkin gastroenteritlerin çoğuna norovirus ve gıda zehirlenmesi neden olur. Enfeksiyon, suyun bağırsak içeriğinden absorbe edilmesine müdahale ederek dehidrasyona ve sulu dışkılara neden olur.

Gastroenterit son derece bulaşıcıdır ve başta insanların tuvaleti ellerini yıkamadan kullandıktan sonra cisimlere dokunması sonucu, fekal-oral yolla kişiden kişiye yayılır. Kirlenen nesneye dokunduktan sonra başka bir kişi ağzına dokunursa veya yiyecek hazırlamak veya yemek yemek için kullanırsa, virüs bulaşabilir.

 

 

Teşhis ve tedavi
Gastroenterit genellikle teşhis gerektirmez, çünkü belirtiler genellikle tedavi yapılmadan temizlenir. Ancak belirtiler devam ederse, enfeksiyona neden olan patojenin belirlenmesine yardımcı olmak için dışkı örneği gönderilebilir. Viral ishal genellikle dinlenme ve berrak sıvıların bolluğuyla giderilirken bakteriyel ishal antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Bazı vakalarda, bir kişi özellikle hasta olduğunda veya belirtiler genellikle gastroenterit ile beklenenden daha uzun süre devam ediyorsa, kan ve idrar tetkikleri başka koşulların ekarte edilmesi için de önerilebilir.

Gastroenteritten muzdarip kişilerin çoğunluğu sadece birkaç gün geçtikten sonra hafif belirtiler yaşarlar. Bununla birlikte, hastalar yaşlılık ya da başka bir durum nedeniyle ciddi derecede hasta ya da savunmasız durumdaysa, ölümcül olabilen dehidrasyonu önlemek için tedavi önerilebilir.

Dehidrasyon vücudun sıvı ve elektrolit kaybına neden olur. Bu kişileri tedavi etmek için oral rehidrasyon çözümü kullanılabilir. Çözüm, tuz, şeker ve sodyum ve potasyum gibi elektrolitlerin dikkatle dengelenmiş bir karışımını içererek, kaybedilen sıvıların yerini almasına yardımcı olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir