Fren Hidroliği Bozulur mu?

Fren hidroliği bozulabilir mi?
Çoğu otomobil, kaputun altındaki fren sıvısı için ana silindir rezervuarlarına sahiptir, bu sayede, uygun seviyede olduğundan emin olmak için bir bakışta kontrol edebilirler. Bununla birlikte size, akışkanın durumu hakkında hiçbir şey söylemez.

Fren sistemleri hidroliktir ve sıvı ile doldurulur. Fren hidroliği, özellikle aracın lastik hortumları ve contalarından nem geçtiğinde, özellikle yüksek nem içeren bölgelerde suyu emer. Su, fren hidroliğinin kaynama noktasını düşürür ve frenlerinize yüksek hız kesen durumlarda – dağ sürüşü, çekme veya tekrarlanan sert duruşlar gibi – akışkan çok sıcak olabilir, bu da durma yeteneğini bozar veya geçici olarak fren gücünün kaybolmasına neden olur. Fren hidrolikleri kaynatıldığında fren borularına ve kalipere gaz kabarcıkları sokulur, gaz sıkıştırılabilir ve fren hidroliği olmamalıdır, fren pedalı daha uzağa gider, süngersi hissedilir ve frenleme daha az etkilidir.

 

 

fren hidroliği yağı

 

Fren Sıvı Seviyesini Kontrol Etme
Bazı üreticiler kirlenmeyi önlemek için aracınızın fren sıvısını her iki yılda bir değiştirmeyi tavsiye etmektedir. Diğerleri daha uzun aralıklara sahiptir ve bazıları fren hidroliğinin değiştirilmesi hakkında hiçbir tavsiyede bulunmamaktadır.

Fren sıvınızın suyla kirlenmiş olduğuna dair bir işaret, fren pedalınızın normalden daha fazla harekete sahip olmasıdır. Bu ayrıca sıvı seviyenizin düşük, fren balatalarının aşınmış veya fren hatlarınızda hava olduğunu gösteren bir işaret olabilir. Aynı belirti çeşitli sorunlara yol açabileceğinden, güvenilir bir tamircinin tam bir fren teşhisi yapması en iyi sonucu almanızı sağlar.

Aracın ana fren silindiri deposu yerini tespit ederek fren hidroliği seviyelerini kendiniz kontrol edebilirsiniz. Fren hidroliğini tutan hazne, tipik olarak, sürücü tarafındaki güvenlik duvarının yakınındaki kaputun altında bulunur. Rezervuarlar genellikle berraktır, ancak yıllarca ve on binlerce kilometrelik sürüş, fren hidroliğini bozabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir