Facebook Uygulamasında Tarayıcı Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Facebook, çevrimiçi olduğunuz her yerde sizi takip eden her yerde bulunan bir sosyal ağdır. Burada unutulmaması gereken nokta, sadece sizi izleyen tarayıcınız değildir. Facebook uygulamasının kendi tarayıcısı vardır ve herhangi bir tarayıcıda olduğu gibi bir önbelleği vardır.

Facebook, tarayıcı önbelleğinin boyutunu sınırlandırmamakta ve bu sayede oldukça büyük olabilir ve uygulamanın yavaşlamasına neden olabilir. Facebook uygulama tarayıcı önbelleğini nasıl temizleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Facebook Uygulamasında Tarayıcı Önbelleği
Facebook uygulamasını açın ve daha fazla sekmeye dokunun. Üç nokta simgesinin bulunduğu yer. Aşağıya doğru aşağı kaydırın ve ‘Ayarlar’a dokunun.

Facebook’un beş farklı ayar türü vardır, ancak bu amaçla ‘Hesap Ayarları’ seçeneğine dokunun. Hesap Ayarları sayfasında, aşağı kaydırın ve ‘Tarayıcı’ öğesine dokunun. Tarayıcı öğesinin yalnızca bir seçeneği vardır; Net veriler. Bu seçeneğe tıkladığınızda, tüm verileriniz hemen silinecektir.

Uygulamanın içindeki bağlantıları ziyaret ettiğinizde Facebook uygulama tarayıcı önbelleği oluşturulur. Örneğin, herhangi bir haber sitesinin Facebook sayfasından bir haber öğesine bağlantı görürseniz ve onu ziyaret ederseniz, tarayıcı önbelleğine eklenir. Bu durum, Facebook’ta beğendiğiniz veya yorum yaptığınız konularla ilgili değildir. Önbelleği temizlemek, Facebook etkinliğinizin tüm kayıtlarını temizlemeyecektir.

 

facebook ön bellek temizleme

 

Takip ve Gizlilik
Facebook uygulamasını iki ayrı cihazda kullanırsanız, ör. iPhone ve iPad de, önbelleği tek tek de temizlemeniz gerekecek. İPhone cihazınızdaki önbelleği temizlemenin, iPad’inizdeki Facebook uygulaması üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

Facebook uygulamasında bağlantıları ziyaret ediyorsanız, önbellekten bağımsız olarak sizi takip ediyor. Önbelleği silmek uygulamayı daha az zorlaştırabilir ve cihazınızda biraz daha az yer kaplayabilir. Bunun dışında hiçbir faydası yoktur. Gizlilikle ilgili endişeleriniz varsa, Facebook’u tamamen kullanmayı bırakmak isteyebilirsiniz. Bu sizin için bir seçenek değilse, iş ile ilgili nedenlerden dolayı kullanmak zorundaysanız, rutin tarama etkinliğinizi gizli tutmak için masaüstünüzde ayrı bir tarayıcı profilinde oturum açmayı düşünebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir