Erken Gebelikte Egzersiz

Erken gebelikte hangi egzersizler güvenlidir?

Egzersiz, hamilelik sırasında ve sonrasında zihinsel ve bedensel iyileşmeyi önemli ölçüde iyileştirmenin kolay bir yoludur. Yürüme, yoga ve yüzme gibi düşük etkili egzersizler, herhangi bir aşamada güvenli olma eğilimindedir.

Gebelikte egzersizin faydaları

Egzersiz yapmak, bir kişinin kendisi ve bebeği için yapabileceği en iyi şeylerden biridir ve avantajları hamilelik döneminin ötesine uzanır.

Hamile insanlar için düzenli egzersiz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık faydaları ile ilişkilendirilmiştir:

  • Azaltılmış sabah bulantısı
  • İyi uyku
  • Geliştirilmiş ruh hali
  • Daha az stres ve endişe
  • Daha az yorgunluk
  • Daha kolay doğum
  • Kabızlık ve hemoroid riskinde azalma
  • Gestasyonel diyabet ve gebelik kaynaklı hipertansiyon risklerinde azalmahamilelikte egzersiz

 

Ne kadar egzersiz yapılmalı
Çoğu sağlık uzmanı, gebe insanların her hafta en az 150 dakika orta yoğunlukta, düşük etkili egzersiz yapması gerektiğini ileri sürmektedir.

Bu 150 dakika en iyi beş 30 dakikalık antrenman olarak yapılır. Ancak, bazı gebe insanlar, mide bulantısı veya bel ağrısı gibi semptomların rahatsız olduğu gün boyunca 10-20 dakika boyunca egzersiz yapmayı tercih edebilirler.

İlk üç aylık dönem için en iyi egzersizler

Aşağıdakiler ilk üç aylık dönemde olan gebeler için önerilir:

Kegels egzersizleri
Kegel egzersizleri, rahim, vajina, bağırsak ve mesane dahil olmak üzere karın organlarını destekleyen kasları güçlendirmek için çalışır. Bu egzersizler aynı zamanda mesane fonksiyonunun kontrolünü sağlamaya ve hemoroid riskini azaltmaya yardımcı olur.

Yürüyüş ve koşu
Düz yüzeyde yürümek, en yumuşak, düşük etkili egzersiz formlarından biridir ve hamile insanlar için idealdir. Yürürken kolların geniş, ritmik hareketlerde sallanması kalp hızında ılımlı bir artışa neden olabilir. Sakin ve doğal bir ortamda yürümek, rahatlamayı teşvik etmede de yardımcı olabilir. Yürüyüş yapmaya alışkın olmayan bir kişi, her hafta 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkarak başlamalıdır.

Yüzme ve su aerobiği
Yüzme ve su aerobiği ayrıca kas gelişimi ve esnekliğini çok düşük bir zorlanma veya yaralanma riski ile teşvik eder. Bir kişi yüzmeye ya da aerobik yapmaya alışkınsa, normal rutinleri genellikle hamileliğin ilk üç ayında güvenli olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir