Doğal Dopamini Arttırmanın Yolları

Dopamin, beyindeki sinir hücreleri arasında sinyaller gönderen bir kimyasal olan bir nörotransmitterdir. Dopamin, uygun duygudurum düzeyi, iyimserlik hissi, motive olma ve hatta tatmin duyguları, mutluluk ve öfori için önemlidir.

Kendinizi, bu duyguların herhangi birinden yoksun hissediyorsanız, dopamin eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz.

Dopamin eksikliği belirtileri
Düşük dopamin düzeyinin belirtileri, kendilerini etrafında olup bitenlere yönelik genel bir ilgi eksikliği olarak gösterir. Aşağıdaki maddeler, dopamin eksikliğinin ana belirtileridir;

⦁ Motivasyon eksikliği
⦁ Umutsuzluk
⦁ İlgisizlik
⦁ Konsantre eksikliği
⦁ Ruh hali

Ayrıca şu gibi fiziksel belirtiler olabilir:

⦁ Yorgunluk
⦁ Uyku sorunları
⦁ Düşük libido
⦁ Kilo almak

Dopamin eksikliği belirtileri gösteren insanlar, bağımlılık yapma eğilimindedir, çünkü anında ‘yüksek’ olan veya diğer bir deyişle dopamin düzeylerini hızla artıran maddeler ararlar. Bu, kendine zarar verici davranışlara ve uyuşturucu, alkol ve şekerli gıdalara bağımlılığa neden olabilir.

Dopamin

Doğal dopamin nasıl artırılır?
Dopamin düzeyini artırmanın doğal yolları, belirli gıdaları sağlıklı bir diyetle birleştirmek, dopamini artırmak, egzersiz yapmak ve dopaminin düzeylerini artırabilecek yaşam tarzı seçimlerini ortaya çıkarmak için takviyeler almaktır.

Dopamin seviyelerini artıracak gıdalar

Dopamin bazı amino asitler tarafından üretilir; Dolayısıyla, bir dopamin eksikliğinden kaçınmak için diyetinizde bu amino asitlerin yeterli olması önemlidir.

Fenilalanin içeren gıdalar
Dopamini arttırmak için gerekli amino asitlerden birisi de, fenilalanindir. Esansiyel bir amino asit olması, vücudun kendisinin üretemediği ve yiyeceklerden elde edilmesi gerektiği anlamına gelir. fenilalanin tirozine dönüşür ve daha sonra dopamine dönüşür.

⦁ Et
⦁ Badem ve ceviz gibi bazı fındıklar
⦁ Bazı tohumlar, örneğin susam, ayçiçeği tohumları ve kabak çekirdeği

Dopamin düzeylerini artırabilecek diğer gıdalara bakalım;

Muz
Muz zengin bir tirozin kaynağıdır ve vücuttaki dopamin düzeylerini yükseltmeye yardımcı olabilir.

Pancar
Dopamin seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi olabilecek bir başka gıda, pancardır. Pancarlarda betain seviyeleri yüksektir ve bu amino asit vücutta faydalı sağlık özelliklerine sahiptir ve ayrıca depresyon tedavisinde yardımcı olur ve Parkinson hastalığının belirtilerini hafifletir.

Çikolata
Sütlü çikolata, yüksek miktarda şeker içerir, bu da keskin bir dopamin kaynağı oluşturur ve şeker isteğine neden olabilir.

Yeşil çay
Yeşil çay, nörolojik etkinlikler üzerinde pozitif etkisi olan bir amino asit olan L-theanine içerir. Yeşil çayın terapötik etkileri üzerine çeşitli çalışmalar, yeşil çayın dopamin ve serotonin düzeylerini arttırdığını göstermektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir