Doğal Antihistaminik Besinler Nelerdir?

Dünya genelinde milyonlarca insan alerjiden muzdarip ve siz bunlardan biriyseniz, acı çekmenin nasıl bir şey olduğunu biliyorsunuzdur. Hapşırma, baş ağrısı, şişlik veya sulanmış gözler, burun akması, tıkanıklık, sinüs basıncı ve sindirim sorunları gibi semptomların tümü dayanılmaz hale gelebilir. Kullanabileceğiniz bazı ilaçlar söz konusudur, ancak alerjiye bağlı semptomları hafifletmek ve hatta önlemek için doğal antihistaminikler de kullanabilirsiniz.

Antihistaminikler nedir?

Histamin, alerjik reaksiyon sırasında vücut tarafından salınan bir maddedir. Beyaz kan hücresi türü olan mast hücreleri histamini salgılar ve bu, en yaygın olarak “enflamatuar bağışıklık reaksiyonu” olarak adlandırılan bir işlemi tetikler.

 

Antihistaminik gıdalar

 

En iyi doğal antihistaminikler

Isırgan otu
Isırgan otu, histaminlerle mücadeleye yardımcı olan birkaç farklı bileşen içeren doğal bir antihistaminik olarak kullanılabilir. Dondurularak kurutulmuş ısırgan otu günde 300 miligram, ortamdaki allerjenlerin ve algılanan bazı allerjenlerin tedavisi için önerilir. Yan etkiler nadirdir, genellikle allerjik ve gastrik niteliktedir.

Bromelain
Bromelain, ilaç dolabınızda yer alması gereken bir başka doğal antihistaminedir. Bromelain ananas suyu ve ananas kökünde bulunan bir enzimdir. Ancak, ananasın kendisinin bir histamin tetikleyicisi olabileceğinide hatırlatmak gerekir, bu nedenle bromelain takviyeleri kullanmanız gerekir.

Enflamasyon, şişme ve ağrıya neden olan anti-inflamatuar süreç sırasında mekanizmalar vardır. Bromelain, zararlı etkileri tersine çevirebilir ve şişme, ağrı ve iltihaplanmayı azaltabilir.

C vitamini
C vitamini (aynı zamanda askorbik asit olarak da bilinir) doğal bir antihistaminadır ve alerjik reaksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Yeterli miktarda C vitamini içeren sayısız gıdalar ve mevcut pek çok farklı takviyeler bulunmaktadır.

Doğal Antihistaminikler İçeren Otlar

Fesleğen: Fesleğen, mast hücrelerini stabilize etmeye ve onlara sakinleştirici bir etki kazandırmaya yardımcı olur ve doğal bir antihistamin olarak kullanılabilir.

Kekik: Mast hücrelerinin de stabilize edilmesine yardımcı olan C vitamini seviyesinin yüksek olduğu bir bitkidir.

Papatya: Papatya bir bitki olarak kullanılabilir veya birçok sağlık yararına sahip olan bir çay haline getirilebilir. Bu bitki de histamin salınımını engeller.

Nane: Nane, bitki pigmentleri ve fitonürlerden oluşan flavonoidleri içerir ve özellikle çevresel temelden kaynaklanan, tıkanıklık ve akan mukoza neden olan alerjenleri tedavi ederken histamin salımını inhibe ettiği gözlemlenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir