Dizüstü bilgisayar fanı nasıl temizlenir

Dizüstü bilgisayar fanı nasıl temizlenir
Masaüstü bilgisayarlar gibi çoğu dizüstü bilgisayar, aşırı ısınacak bileşenleri soğutmak için fanlar kullanır. Tipik olarak bir dizüstü bilgisayarın ana işlemci ve grafik yongasını soğutması için bir veya iki fan bulunur. Birçok tasarım, bu bileşenlerden ısıyı çekmek için bir ‘ısı borusu’ sistemi kullanır ve ısı borularına bağlı bir soğutucu ile tek bir fan soğutur.

Sıkıştırılmış hava kullanarak dizüstü bilgisayar fanı nasıl temizlenir?
Dizüstü bilgisayarınızı sökmek için bir tornavida kullanma konusunda kendinize güvenmiyorsanız, sıkıştırılmış bir hava alabilir veya varsa bir kamera lensi hava temizleyicisi kullanabilirsiniz.

Elektrikli süpürgeler tavsiye edilmez: Tozları çıkarmakta oldukça etkisizdirler ve aynı zamanda bir dizüstü bilgisayarın etrafında istemediğiniz statik elektrik birikmesine de neden olabilirler.

Açılıştan önce latopun kapalı olduğundan emin olun ve mümkünse pili çıkarın. Hava silicisinin nozulunu havalandırma deliklerine (ya da aldığınız kadar yakına) sokun ve tozu dışarı üflemeye başlayın. Uzun bir plastik nesne kullanarak fan kanatlarını çevirmeyi deneyin ve durdurun.

 

bilgisayar-fani-nasil-temizlenir

 

Dizüstü bilgisayarınızı açarak fan nasıl temizlenir?

Bir tornavida kullanarak dizüstü bilgisayarı temizlemek için, dizüstü bilgisayarınızı kapatın, ters çevirin ve mümkünse pili çıkarın. Varsa, tabandaki plastik veya metal paneli çıkarın. Buradaki başarınız tamamen dizüstü bilgisayar modelinize bağlı olacaktır. Fanı hiç görmüyorsanız, bir adım ileri gitmeli ve diğer parçaları çıkarmalısınız.

Fana erişebiliyorsanız, kir ve tozu temizlemek için küçük bir fırça kullanın. Sıkıştırılmış hava kullanıyorsanız, nozula çok yaklaşmayın ve bıçakların hareket etmesini durdurduğunuzdan emin olun.

Tüy ve tozu çıkardıktan sonra parçaları çıkardığınız sırada değiştirin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir