Diş İpi Kullanmanın Faydaları

Düzenli bir şekilde diş ipi kullanmak sadece ağız sağlığınızı değil, aynı zamanda genel sağlığınızı da iyileştirebilir. Diş ipi diş fırçasının kaçırdığı boşluklara neden olan plağı dişlerden çıkarır. Dişlerinizi fırçalamadan önce diş ipi kullanarak, diş macununun ulaşamadığı noktaları temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Diş ipi kullanmak, plak ve bakterilerin diş etlerinize bulaşmasını önleyebilir.

Diş eti hastalığına neden olan plak ve tartar birikmesi, kök çevresindeki koruyucu tabakaları bozabilir ve ağrılı diş problemlerine yol açabilir. Diş ipi kullanmak, bu ağrılı ağız sağlığı sorunlarını önleyebilir ve pahalı diş tedavilerine duyulan ihtiyacı önleyerek uzun vadede paradan tasarruf etmenize de yardımcı olur.

 

Diş sağlığı

 

Diş ipi kullanmanın sağlığa faydaları:

  • Boşluk ve diş eti hastalığına yol açan plak ve tartar birikmesini önleme
  • Diş minesinin korunması ve dişlerin köklerinin koruyucu kaplamaları
  • Diş renginin değişmesini önleme
  • Ağrılı diş problemlerinin önlenmesi
  • Daha sonra pahalı diş prosedürlerine olan ihtiyacı önleyerek para tasarrufu
  • Kalp hastalığı, diyabet ve endokardit dahil olmak üzere gelecekteki sağlık koşulları için riski azaltmaya yardımcı olmak

İyi bir diş sağlığına sahip olmanın birçok yolu vardır. En önemli faktörlerden biri, her 6 ayda bir düzenli diş muayenesi ve diş temizliği yapılmasını içerir. Bir diş hekimi dişeti hastalıkları veya boşluklar dahil diğer diş problemlerini kontrol edebilir. Diş hekiminiz ayrıca dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak için doğru yolu gösterebilir, çünkü aşırı derecede sıkı fırçalama diş minesine zarar verebilir.

Dişlerinizin sağlığı için gece ve gündüz en az iki kez diş ipi kullanmalı ve fırçalamalısınız. Dişlere yapışabilecek ve boşluklara neden olabilecek herhangi bir yiyecek kalıntısını çıkarmak için kahvaltıdan sonra fırçalamak en doğrusudur. Geceleri uyurken dişlerinize zarar verebilecek kalıntı gıda parçacıklarını temizlemek için uyumadan önce fırçalamalısınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir