Demir Açısından Zengin Yiyecekler

İnsan vücudu için son derece önemli olan demir, bir çok farklı sebze içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Demir açısından zengin yiyeceklerin detaylı listesi aşağıdadır.

Brüksel lahanası
Bu sebzeyi pek fazla sevmiyor olabilirsiniz, ama bir kez denediğinizde bu lezzetli sebzelerin ne kadar sağlıklı olduğunu öğreneceksiniz. Brüksel lahanası, birçok besin, antioksidan, vitamin, folat ve lif kaynağıdır. Gerçekte, mükemmel bir demir kaynağı olan bu sebze yorgunluğu ve diğer demir eksikliği belirtilerini önlemek için iyi bir yoldur.

 

demir-acisindan-zengin-yiyecekler

 

Bezelye
Biraz daha tatlı bir tadı olan bir başka yeşil sebze olan bezelye, taze veya pişmiş olarak tüketilebilir ve diğer yeşil sebzeler gibi, bezelye de demir ve diğer besin açısından zengindir. Yarım su bardağı bezelye içerisinde yaklaşık 60 kalori ve %7 demir bulunur.

Brokoli
Pek çok sebze çok miktarda demir içerir ve bunlardan birçoğu demir önleyicileri ile doludur, bu da vücudunuzun o kadar fazla demiri ememeyeceği anlamına gelir. Brokoliyi günlük olarak yemeklerinize eklemek, daha fazla demir almak için harika bir yoldur.

Pişmiş Ispanak
Pişirilmiş ıspanak, diğer sayısız besinler arasında mükemmel bir demir kaynağıdır ve ayrıca C vitamini ile doludur, böylece vücudunuzun tüm bu demiri emmesi için herhangi bir problemi olmayacaktır. Ayrıca ıspanak çiğ olarak yenebilir, ancak ıspanağı pişirerek yemek, diğer faydaların yanı sıra size daha fazla demir sağlayacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir