Çocuklarda ve Bebeklerde Dil Gelişimi

Dil becerileri bir çocuğun iletişim kurma ve geliştirme yeteneği için gereklidir. Bu beceriler, çocukların diğer insanlarla etkileşime girmesini ve çevrelerinden ve sınıfta öğrenmesini sağlar.

Dil becerileri, düşüncelerini ve duygularını ifade edecek ve hem yazılı hem de sözlü olan kelimenin anlamını anlayacak şekilde kelimeleri bir araya getiren kuralları öğrenen çocuklarla ilgilidir.

Erken aşamalar

Dilin gelişmesinin ilk evrelerinde bebeğin beyni, konuşmada kullanılan seslere dikkat etmeye yöneliktir; bu nedenle, onları taklit etmek ve tekrarlamak için girişimde bulunabilirler. Bebek kendi seslerini de oluşturabilir.

Üç ay

Bir bebek üç aylığına ulaştığında, sesler çıkarabilir, konuşulmaya tepki olarak gülümseyebilir, belirli sesleri tanıyabilir ve istediklerine bağlı olarak farklı ağlama sesleri çıkarabilirler.

Altı ay

Altı ay sonra bebek, çeşitli sesler çıkarabilir. Gözlerini bir sesten gelen yöne doğru hareket ettirebilirler ve sesini kullanarak zevk veya hoşnutsuzluk belirtebilirler. Ses tonundaki değişikliklere de cevap verebilirler.

On iki ay

12 ay sonra, bebek konuşma seslerini taklit edebilir, basit talimatları anlayabilir, ortak öğeleri tanımlamak için kullanılan kelimeleri tanır ve birkaç kelime söyleyebilir. Bir bebek genellikle ilk sözcüğünü dokuz ila 18 ay arasında bir ara konuşur; en yaygın olanı ise “anne” veya “dada” dır.

 

bebeklerde dil gelişimi

 

18 ay

18 ay sonra çocuk, 10 kelimeyi kullanıyor olabilir ve “mumya atış topu” gibi basit bir cümle yapmak için birkaç kelime hazırlayabilir. Ayrıca, insanların ve nesnelerin adlarını tanıyabilir.

İki yıl

Çocuğunuz iki yaşına gelindiğinde çeşitli basit cümleler kullanabilir, bir ila iki kelimeli basit soru sorma ve anlama ve 50 kelimeye kadar bir kelime hazinesine sahip olabilir.

Üç yıl

Yaklaşık üç yaşına gelindiğinde, çocuk istedikleri şeyi almaya ve öyküler anlatmaya çalışmak gibi çeşitli şeyler için dil kullanmaya başladı.

Okul Öncesi Çağ

Çocuğun anaokuluna (4,5 yıl) gidecek kadar yaşlı oldukları halde, dillerini bir yetişkinlerin diline yaklaştırarak kendi düşüncelerini bağlayıp miktarlandırıp ifade edebilmek için dil kurallarına aşina olabilirler.

İlköğretim Yaşı

İlkokula girdikten sonra çocuk, konuşma dili kullanımını genişletmeye ve okuma ve yazmayı öğrenmeye başlar. Ortaokul boyunca ilerledikçe çocuklar kelime dağarcığını ve gramer bilgilerini geliştirmeye devam ediyor, yazıları daha karmaşık hale geliyor ve okuma ve anlama becerileri gelişmeye devam ediyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir