Çıtır Çıtır Patatesler Evde Nasıl Kolay Yapılır?

Patates kızartmasını çocuklar kadar yetişkinler de severek tüketmektedir. Sabah kahvaltılarının lezzetli yiyeceğidir. Bu lezzetli yiyecek bazen istediğimiz kadar çıtır çıtır olmaz hatta birbirine yapışır.

Bu da kızartmamızın istediğimiz kadar lezzetli olmamasına neden olur. Peki çıtır çıtır patatesleri evde yapabilir miyiz? Çıtır çıtır patatesler evde kolay nasıl yapılır?

Gereken malzemeler;

1. Kağıt peçete

2. Sirke

3. Kap

Evde kolay çıtır çıtır patates yapmak için yapılması gerekenler;

1. Evde yaptığımız patateslerin dışarıda yediklerimiz kadar çıtır çıtır olması için yapabileceğimiz birkaç yöntem vardır.

2. Bu yöntemlerden ilki; kızartmak için yıkadığımız patatesleri kızartmadan önce kağıt peçeteyle kurulamaktır. Bu sayede patateslerimiz daha çıtır olacaktır.

3. Diğer bir yöntem ise; yıkayıp doğradığımız patateslerimizi kızartmadan önce bir süre dondurucuda bekletmektir. Burda önemli olan patatesleri dondurucudan çıkardığımızda çözülmeden kızartmaktır. Böylece dışarda yediğimiz çıtır çıtır patatesleri elde elmiş olacağız.

4. Son yöntem ise; sirkeli soğuk su yöntemidir. Kabuğunu soyup doğradığımız patateslerimizi bi süre sirkeli soğuk su da bekletip öyle kızartmalıyız. Bunun için bir kaba birkaç damla sirke ve soğuk su koymamız gerekiyor. Daha sonra bu patateslerimizi güzelce kızartalım.

İşte bu kadar kolay, evde kolay ve lezzetli çıtır çıtır patatesler elde etmiş olduk. Afiyet olsun.

 

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir