Cilt Çatlakları Oluşmaması İçin Öneriler

Hızlı ve aşırı kilo alıp verildiğinde ve hamilelik sırasında özellikle karın, kalça, baldır ve göğüs bölgesinde çatlaklar oluşabiliyor. Çatlak problemiyle hem kadınların hem de erkeklerin karşılaştığını söyleyebiliriz. Çatlakların nedeni, cildin fazla gerilerek derinin elastiğini yitirmesidir.

Anne adayları çatlaklarla genellikle hamileliklerinin son iki-üç ayında, karın ve göğüs bölgesinde karşılaşırlar. Erken müdahale edildiğinde, ortaya çıkan görünümü azaltmak ve çatlaklardan kurtulmak mümkün. Çatlak oluşumunda ten rengi ve genetik faktörler de etkili olabiliyor. Örneğin koyu ten rengine sahip kadınlarda daha hafif çatlaklar oluştuğu görülür.

Peki bu çatlakların oluşmasını önlemek için neler yapılabilir. İşte koruyucu önlemler:

Deri elastikiyetini artırmayı sağladığı için bol su içmek, egzersiz/spor yapmak, sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek, yeterli vitamin alımına dikkat etmek, sigara kullanmamak ilk akla gelenler.

Beslenmede yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Yine derinin esnekliğini artırdığı için Omega 3-6 ile A, C ve E vitamini ve protein bakımından zengin gıdalar tüketmek, hamilelik dışındaki durumlarda çok sık kilo alıp vermekten kaçınmak öneriliyor.

Gebelik esnasında çatlaklar için gül, badem gibi doğal yağların kullanımı, hamile pilatesi ve yoga gibi kan dolaşımını artıran ağır ritimli egzersizler faydalı olacaktır. Güneşte fazla kalmamak, cildin temizliğinde tahriş edici, kimyasal ürünler kullanmamak, fazla sıcak suyla yıkanmamak da önemli.

Bitkisel çaylar, taze sebze, bol sulu gıdalar, kavun, karpuz gibi mevsiminde sulu meyveler tüketmek, kafeini azaltmak, derinin esnekliğini korumaya yardımcı oluyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir