Çiğ Patates Yemek Zararlı Mıdır?

Patates de dahil olmak üzere sebzeler, besleyici bir diyette hayati bir rol oynar, çünkü vücuda gerekli vitamin ve mineralleri sağlarlar. Bununla birlikte, bir patatesi çiğ tüketmeniz, sağlığınıza zararlı olabilecek bakteri veya gıda kaynaklı hastalıkları almanıza neden olabilir.

Çiğ patates yemenin zararları

Toksisite
Genel olarak çiğ patatesleri tüketmek güvenli değildir. Patates çiçekleri ve kökleri, kalp ritmini düzensizliklere, halüsinasyonlara, nöbetlere, ishale, kramplara, kusmaya, baş ağrısına, solunum problemlerine veya tüketilirse ölüm nedenine neden olan konsantre alkaloidler içerir.

Sindirim problemleri
Çiğ patates vücudunuzun sindirimi için daha zor çünkü nişastaya erişmek için hücre duvarlarını parçalamak daha zordur. Bu, patatesin gerçekten sindirimden geçmeden sindirim sisteminizden geçmesine neden olacaktır. Başlangıçta parçaları yuttuğunuzda olduğu gibi aynı şekil ve boyutta kalacak ve bulantı, karın rahatsızlığı, ağrı ve şişkinliğe neden olabilir.

Karaciğer sorunları
Düzenli tüketilen çiğ patatesler karaciğeriniz üzerinde zorlayıcı bir etkiye sahiptir. Patatesler çok nişastalı olup, vücudunuzun emmesi kolay olan çok miktarda karbonhidrat içerir; bu da karbonhidratların bu geniş miktarda alınmasını yönetmek için vücudunuzun daha fazla insülin salmasına neden olur. Bu gerçekleştiğinde, vücudunuz kendini korumak için ek bir yağ tabakası bırakma talimatı alacaktır. Bu yağ genellikle karaciğer çevresinde birikir ve bu da yağlı bir karaciğer geliştirmenize neden olabilir.

 

Çiğ patates yemenin zararları

 

Patates yemeye yönelik ipuçları

Alkaloid maruziyetini azaltmak için pişirin
Patates yemesi için ilk adım patatesten alkaloid alımı riskini azaltmak olmalıdır. Bu, tüketen çiğ patatesleri özellikle tehlikeli hale getiren toksisite riskini önlemeye yardımcı olacaktır. Patates yemek yemeyeceğiniz alkaloid seviyelerini düşürmek için çiğ yemeyi önlemek için çaba harcamalısınız. Patateslerin pişirilmesi, onları ısıya maruz bırakmanızı gerektirir ve bu ısı alkaloidleri parçalamaya yardımcı olur, böylece çözülürler. Bu, gıdalardaki alkaloid miktarını, tüketildiğinde toksikliğe neden olma olasılığı düşük bir seviyeye düşürecektir.

Kesinlikle çiğ patates yemeyin
Ara sıra çiğ patates tüketirseniz, size zarar verme olasılığı söz konusu olmaz. Bununla birlikte, bu alkaloidler zamanla vücudunuzda birikebilir ve potansiyel olarak zararlı yan etkiler geliştirme riskinizi artıracağından, çiğ patatesleri düzenli olarak tüketmemelisiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir