Büyüme Hormonları Nelerdir?

Büyüme hormonu, büyüme, gelişme ve yenilenmeyi uyaran bir peptid hormondur. Bu peptid hormonu, uzun, tek zincirli bir polipeptit oluşturan 191 amino asitten oluşur. Büyüme hormonu, ön pituitör bezinde bulunan somatotropik hücrelerde sentezlenir. Bu hücreler aynı zamanda hormonun depolanması ve bırakılmasından sorumludur.

Büyüme hormonu çeşitleri

Somatotropin, hayvanlarda doğal olarak üretilen büyüme hormonu 1’in diğer ismidir. Somatropin, rekombinant DNA teknolojileri kullanılarak sentezlenen büyüme hormonunun sentetik formudur.

Fonksiyonlar ve kullanımlar

Büyüme hormonu, büyüme bozukluklarını ve yetişkinlerde büyüme hormonu eksikliğini tedavi etmek için tıpta yaygın şekilde kullanılır. Büyüme hormonu, çocuklar ve ergenlerde büyüme ve gelişmeyi teşvik eder. Aynı zamanda vücut sıvıları, şeker ve yağ metabolizmasını ve belki de kalp fonksiyonlarını düzenlemekle ilgilidir.

İnsan büyüme hormonunun birçok fonksiyonu halen bilinmemektedir. Bununla birlikte, çalışmalar, büyüme hormonunun kas kütlesi ve kemik yoğunluğunu arttırırken vücut yağını azaltabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak enerji seviyeleri artar ve cildin tonusu ve dokusu da geliştirilir.

 

büyüme hormonu çeşitleri

 

Serbest bırakma ve salgılamanın düzenlenmesi

Büyüme hormonunun salınması, büyüme hormonu salan hormon (somatokrinin) ve büyüme hormonu inhibe edici hormon (somatostatin) tarafından kontrol edilir ve her ikisi de hipotalamustaki nörosretretan çekirdekler tarafından serbest bırakılır. Bu düzenleyici hormonlar, hipofiz portal venöz kan içine salınır ve hipofiz çevreler. Hipofiz bezinde büyüme hormonunun salınması birçok dış uyarıcı ve inhibe edici faktörden etkilenen bu iki hormona göre yönetilir.

Birkaç faktör büyüme hormonunun salınmasını uyarabilir veya inhibe edebilir.

Büyüme hormonu uyarıcılarına bazı örnekler şunları içerir:

  • Büyüme hormonu salan hormon reseptörüne bağlanarak etki eden büyüme hormonu salan hormon
  • Ghrelin, büyüme hormonu sekretagog reseptörleri
  • Ergenlik döneminde androjenler ve östrojen gibi cinsel hormonlar büyüme hormonunun salgılanmasını uyarır
  • Açlık, düşük kan şekeri ve kuvvetli egzersiz, aynı zamanda büyüme hormonunun serbest kalmasını da uyarabilir

Büyüme hormonunun sentezi ve salınımı, gün boyunca titreşimle gerçekleşir. Her sekiz ila beş saatte bir salgı doruklarına ulaşılır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir