Burun Estetiği Zararlı Mıdır

Her sene giderek yaygınlaşan ve en çok tercih edilen ameliyatlardan biri olan burun estetiği, tıpkı diğer ameliyatlar gibi kendi içinde riskler barındırıyor.

Öncelikle yapılacak iş, mutlaka alanında uzman bir doktora danışmak. Yanlış doktor seçimi, burnun kaybedilmesine kadar birçok istenmeyen sonuca neden olabilir. Üstelik ameliyattan önce yüzün ve hastanın cilt yapısına, cinsiyetine, isteğine en uygun burun şeklinin belirlenmesi gerektiğinden, deneyimli ve sabırlı bir cerrahla görüşmek şart.

Burun estetiği yaptırmadan önce ve ameliyattan sonra hastanın dikkat etmesi gereken hususlar bulunuyor. Ameliyatın ardından hasta fiziksel ve psikolojik nedenlerle bir süre normal yaşamına geri dönemiyor, üstelik burun şeklinin tamamen doğal bir görünüm alması da uzun ve sabırlı bir süreci gerektirebiliyor. Ameliyatın hemen sonrasında ödem ve morluklar oluşması normal sayılır ve kısa sürede bunlar iyileşir. Ancak hasta sigara kullanıcısı ise, iyileşme süreci uzar.

Kanın deri altında birikmesi anlamına gelen hematom, enfeksiyon, kanama, uyuşma, şişlik, kalıcı sinir hasarı gibi riskler de mevcut. Ancak belirttiğimiz gibi, uzman bir cerrah tercihi, bütün bu riskleri en aza indirecektir.

Ameliyat olmak isteyen hastaların bir diğer kaygısı da, dalga geçilme endişesidir. Ayrıca daha önce kötü bir tecrübe yaşamışlarsa, cerraha güvenmekte zorlanabilirler. Bunu aşmak için hasta ve doktor arasında mümkün olduğunca açık bir iletişim kurulmalı, hiçbir konuda acele edilmemelidir.

Ayrıca estetik burun ameliyatı sonrası, hasta kusursuz bir buruna sahip olmayı beklememelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir