Böğürtlen Faydaları Nelerdir?

Bir çoğumuz hayatımızın genelinde böğürtlen tüketiminde gerilerdeyiz fakat böğürtlenin faydaları o kadar çok ki, yazımızın devamında açıklayacağımız ”böğürtlenin faydaları” bundan sonra böğürtlen tüketiminizi daha da arttıracaktır.

Böğürtlenin faydaları

C vitamini

Böğürtlen yüksek düzeyde C vitamini içerir. 100 gramlık bir porsiyon, bir kişinin önerilen günlük günlük (C vitamini) günlük rezervinin (RDA) %35’ini içerir.

İnsanlar kendi C vitaminlerini sentezleyemezler, bu yüzden onu sağlıklı bir şekilde doğal yollarla yüketmek önemlidir.

C vitamini protein sentezinde yer alır ve vücudun kolajen ve belirli nörotransmitterler üretmesi için gereklidir. Bu süreçler, yara iyileşmesi dahil olmak üzere birçok bedensel işlev için hayati öneme sahiptir.

C vitamini ayrıca antioksidan özelliklere de sahiptir ve bağışıklık sisteminin işleyişinde rol oynar.

 

Lifin kaynağı

100 gr böğürtlen porsiyonu, lifin RDA’sının %14’ünü içerir. Lif, vücudun diğer karbonhidratlarda olduğu gibi daha küçük şeker moleküllerine parçalayamayacağı bir tür karbonhidrattır. Lif, kan şekeri düzeylerini ve şeker tüketimini düzenlemede önemli bir rol oynar. Gıdada iki tip lif vardır. Bunlar, çözünür ve çözünmezler olarak ikiye ayrılır.

Çözünür lif suda çözülür ve kan şekeri seviyelerinin düşürülmesiyle ve bir kişinin sağlıklı bir kolesterol düzeyine sahip olmasına yardımcı olur. Çözünmeyen lif suda çözünmez, ancak sağlıklı sindirimi destekler.

Böğürtlen hem çözünür hem de çözünmez lif türlerini içerir.

 

Antioksidanlar

Böğürtlen, antosiyaninler gibi yüksek seviyelerde antioksidan içerir. Antioksidanlar, insanlara vücuttaki serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı savaşmaları için yardım eder. Serbest radikaller hücrelere zarar verebilir ve yaşlanma sürecinin yanı sıra kanser ve kalp hastalığı gibi diğer sağlık koşullarına yakından dahil olduğu düşünülür.

Vücut serbest radikallerin neden olabileceği hasarı azaltmak için antioksidanlar kullanır.

 

böğürtlenin yararları

 

K vitamini

Böğürtlenler mükemmel bir K vitamini kaynağıdır. Böğürtlen, uygun bir yara iyileşmesi için gerekli olan kan pıhtılaşması için gerekli bir besindir. İnsanlar ayrıca iyi kemik sağlığını K vitaminine de bağlamışlardır.

 

A Vitamini

Böğürtlen ayrıca vücutta çeşitli fonksiyonlara hizmet eden A vitamini içerir. A vitamini, enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele eden bağışıklık sistemini destekler. Aynı zamanda dişlerin ve kemiklerin büyümesini ve bakımını, ayrıca cildin sağlıklı kalmasını da destekler.

A vitamini, gözün retinasında pigmentlerin üretilmesinden sorumludur ve özellikle loş ışıkta, görmeyi desteklemeye yardımcı olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir