Balzamik Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Balzamik Sirke Nedir?

Balzamik sirke, salata sosları ve diğer birçok gıdada sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Genellikle kalın, tart ve karmaşık olarak tanımlanan ayırt edici bir tada sahiptir. Bazı araştırmalar balzamik sirkenin, kişinin ten rengini düşürmekten kolesterolü düşürmeye ve kilo kaybına yardımcı olmak gibi ek sağlık yararları olduğunu göstermektedir.

Bu yazıda balzamik sirkenin potansiyel sağlık yararlarına değineceğiz.

Balzamik Sirkenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Balzamik sirkenin sağlık yararları şunları içerebilir;

Cilt sağlığının iyileştirilmesi
Balzamik sirke antimikrobiyal bileşikler, asetik asit ve antioksidan içerir. Bu bileşenler, bir kişinin zaman içindeki karmaşıklığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Diğer açık sirke, sivilceleri temizlemek için cilde topikal olarak uygulanır. balzamik sirke lekelere neden olabilir, bu nedenle, doğrudan cilde uygulanmamalıdır.

Kan şekerini düşürmek
Balzamik sirke, bir yemeğin bir parçası olarak yenildiğinde kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Sirkenin bilimsel etkilerini inceleyen bir derleme, balzamik sirkenin tüketildiğinde antiglisemik bir etkiye sahip olduğunu, yani bir kişinin kan şekerinin bir yemekten sonra daha az şiddetli bir şekilde artacağını buldu.

 

balzamik sirke nedir

 

Sağlıklı sindirimin teşvik edilmesi
Asetik asit balzamik sirke içindeki aktif bileşiktir. Bu asit sindirime yardımcı olan probiyotiklerin suşlarını içerir. Asetik asitte bulunan probiyotikler, genel bağışıklık fonksiyonunu desteklerken iyi bağırsak sağlığını ve sindirimini desteklemeye yardımcı olabilir.

Kolesterol düşürücü
Balzamik sirke kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Balzamik sirke içindeki antioksidanlar vücuttaki toksik hücreleri kolesterol seviyelerini artırabilmelerine yardımcı olur. Yüksek kolesterollü tavşanları içeren bir çalışmaya göre, balzamik sirkenin tüketilmesinin düşük kolesterol seviyelerini düşürmeye veya korumaya yardımcı olması mümkündür.

Kilo vermek
Balzamik sirke içindeki probiyotikler, bir kişinin daha uzun süre tam olarak hissetmesini sağlar. Bazı araştırmalar, insanların sabah yemeklerine sirke ekledikleri gün boyunca daha az kalori tüketebileceğini göstermektedir.

Hipertansiyon azaltılması
Bir çalışma, yine sıçanları içermesine rağmen, balzamik sirkenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini belirlemiştir. Bu araştırma, gıdalara düzenli olarak balzamik sirke eklenmesi zamanla yüksek tansiyonun azalmasına yardımcı olabileceğini ileri sürdü.

Bu, bir kişi tereyağı ve yağ gibi yağlı yiyecekleri sirke ile değiştirirse, tükettiği toplam yağ miktarını düşürürse doğru olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir