Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Mantar karanlık, sıcak, yeterli hava almayan ve nemli ortamlarda gelişen mikroorganizmalardır. Ayak mantarı, ayakkabı ve terlikler gibi kapalı ortamlarda kolayca ürediğinden, özellikle ortak kullanım alanlarında kişiden kişiye bulaşma tehlikesi yüksektir.

Kaşıntı, yanma hissi, kızarıklık, pullanma, döküntü, çatlama, ağır koku, bazı durumlarda kabuklanma ve iltihaplanma gibi belirtilerle ortaya çıkan ve çoğunlukla ayağın alt kısmında ya da parmak aralarında görülen ayak mantarının çeşitli tedavi yöntemleri mevcut.

Ayakları ve parmak aralarını temiz ve kuru tutmak, pamuklu çoraplar kullanmak ve bunları sık sık değiştirmek, ayağı nemli, ıslak bırakmamak, duştan sonra iyice kurulamak, doğru ayakkabı seçimi, düzenli pedikür uygulaması ilk elde yapılması gerekenler. Tırnak bakımı ve doğru tırnak kesiminin de yine mantar tedavisinde dikkat edilmesi gereken hususlardan olduğunu belirtelim.

İleri düzeyde ayak mantarına yakalananların, öncelikle vakit kaybetmeden hastalığın tespiti ve ona uygun ilaç tedavisi için doktora danışmaları gerekiyor. Ayrıca vücudun bağışıklığını güçlendirmek, sağlıklı beslenmek ve spor yapma alışkanlığı edinmek dolaylı yoldan iyileşmeye katkı sağlar.

Doğal ve bitkisel yöntemleri denemek de mümkün. Örneğin, ayağı sarımsakla ovmak, karbonatlı veya elma sirkeli sıcak suda bekletmek, bir pamukla sorunlu bölgeye aloe vera yağı uygulamak, bakterilerden temizlemek için alkol sürmek ve sonrasında durulamak fayda edecektir. Tıpkı zencefil çayı yapar gibi içine zencefil parçaları atılıp demlenmiş suyu, ılındıktan sonra pamuk yardımıyla mantar olan bölgelere sürmek de önerilen başka bir tedavi yöntemidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir