Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Yavaş çalışan veya takılıp kalmış bir uygulama olduğunda, genel öneri uygulama önbelleğini temizlemektir. Bunun ne anlama geldiğini ve android telefon veya tablette uygulama önbelleğini temizleme aşamalarını bu makalemizde ele alacağız.

Android Telefondaki Uygulama Önbelleğini Temizleme
Android telefon veya tablette çalışan tüm uygulamalar, önbellek olarak bilinen ve android cihazınızdaki geçici bir depolama alanında depolanan dosyaları ve verileri depolar.

Önbelleğe alınan verileri depolamanın temel amacı, web sunucularından veri indirmek yerine, önbelleğe alınmış verileri doğrudan cihazınızda kullanmak suretiyle uygulamaların hızını artırmaktır.

Örneğin, ilk kez erişildiğinde bir web sitesinin yavaş yüklendiğini ve aynı web sitesinin ikinci bir ziyarette daha hızlı yüklendiğini fark etmiş olmalısınız. Bu, web sitesinin ikinci ziyaret sırasında önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar kullanması nedeniyle gerçekleşir.

Bir süre içinde, bir android telefonda depolanan uygulama önbelleği miktarı, uygulamaların ve genel olarak cihazın performansını etkileyecek kadar büyüyebilir.

Bu olduğunda, performansını iyileştirmek için android telefon veya tablette uygulama önbelleğini manuel olarak silmeniz gerekir.

Android Telefonda Uygulama Önbelleğini Temizleme Adımları
Android telefonunuzda takılmaya ve yavaş yavaş performans gösteren bir uygulama bulduğunuzda, uygulama önbelleğini temizleyerek performansını artırabilmeniz gerekir.

1. Android telefon veya tabletinizde Ayarları açın.
2. Ayarlar ekranında, “Cihaz” bölümüne ilerleyin ve uygulamalar’a dokunun.
3. Uygulamalar ekranında, bulduğunuz uygulamanın yavaş olduğunu veya takılı kaldığını kontrol edin.
Not: Uygulamaları bulmak için tüm uygulamalara veya indirilenler sekmesine dokunmanız gerekebilir.
4. Uygulama bilgisi ekranında, Depolama’ya dokunun.
5. Bir sonraki ekranda, ”Önbelleği Temizle” düğmesine dokunun.

 

android

 

 

Android Telefonunuzda zaman zaman yavaş çalışan veya zaman zaman sıkışmış görünen diğer Uygulamalar için yukarıdaki adımları tekrarlayabilirsiniz.

Android Telefondaki Tüm Önbelleğe Alınan Tarihi Temizleme
Hemen hemen her uygulama, android telefonlarda yavaş çalışıyor gibi görünüyorsa, android cihazınızda saklanan tüm önbelleğe alınmış verileri temizleyerek performansını artırmanız gerekir.

1. Android telefon veya tabletinizde ayarları açın.
2. Ayarlar ekranında aşağı kaydırın ve Depolama’ya dokunun.
3. Depolama ekranında, aşağı kaydırın ve önbelleğe alınmış verilere dokunun.
4. Açılan pencerede, Android telefonunuzda saklanan tüm önbelleğe alınmış verileri temizlemek için ”Tamam”a dokunun.

Genel olarak, uygulama önbelleğini temizlemeniz android telefonunuzun veya tabletinizin performansını artırmalıdır. Ancak, uygulamaların cihazınızı ilk kez kullandığınızda cihazınızda daha yavaş çalışacağını bilmeniz gerekir.

Daha sonra uygulamaların performansı, yeni önbelleğe alınmış verileri kullanmaya başladıkça gelişmelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir